Bilsam Logo

Ana Sayfa » Konferanslar Serisi

Konferanslar Serisi | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
İbn Haldun Sosyal Araştırmalar Merkezi...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLSAM ibn Haldun Sosyal Araştırmalar Merkezi birimi tarafından belirli periyotlarda düzenlenen Konferanslar Serisinde bu haftaki konuk Segment Bilgisayar Kurucusu İş Adamı Mahmut Dönmez oldu.  ‘Değişen Ekonomi ve Değişen Çözümler’ konusunun ele alındığı konferans BİLSAM Konferans Salonunda gerçekleşti.

 

Sözlerine misafirleri selamlayarak başlayan Dönmez şunları kaydetti:

 

“Ticaret deyince bir malı alıp, stoklayıp üzerine belli bir kar oranı katarak satmak gelir akla. Pazarlamacı lüks ofislerden sahaya inmelidir. Aslında kimse sizin arabanıza ve ofisinize bakmıyor. Karşınızdaki firma siz onun tedarikçisi iseniz sizi ezmeye çalışıyor ve bu mantıkla indirim kazanıyor... Vatandaş şunu düşünüyor senden para kazabilir mi kazanamaz mı?

 

Ekonomide ise şöyle bir durum var:  İnsanlar ellerindeki varlıkları bankalara ipotek ettirdiler ve zannettiler ki sermaye şöyle olacak hani bir söz var ya: “Dünyada mekân ahirette iman” aslında tam tersi ama…Doğru tüccar ellerindekini yata, eve, arabaya, kata yatırım yapan değildir yatırımını işine yapandır. Günümüzde inşaata dayalı ekonomi kalmadı ya bankaya geçti ya da geçmek üzere… Sermayeyi servete dönüştürmeyin.

 

Ekonomide ARGE’nin önemini de değinen Dönmez, Harvard Üniversitesinin kendisini her zaman çok etkilediğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Harvard Üniversitesinin ARGE bütçesi Türkiye’deki 200 Üniversitenin toplam bütçesinden daha fazla. Tabi ki başarılarında bunun büyük payı var. Bunu sadece üniversiteler üzerinden düşünmeyin herkesin kendi ARGE si olmalı. Kazancınız ne kadar olursa olsun. Hiçbir şey bilmiyorsanız gidip Avrupa’da sadece gezin dolaşın ve bu yolla öğreneceklerinizi hafife almayın. Tek kelime İngilizce bilmediğim zamanlarda bile gezerken çok şey öğrenebiliyorum. Bunun için insanların ve firmaların muhakkak bir ARGE si olmalı aksi takdirde idealist olmayın çünkü sadece rüya görüp durursunuz. Ama kendiniz için ayırdığınız bir ARGE’niz varsa, haftada bir gideceğiniz seyahatlere haftada iki kez gitme şansınız oluyor ben bunu deneyimledim. Memursanız da bütçeniz olsun ufkunuz açılır diye tavsiye ediyorum. Elektrikli araçların üreticisi olan ElonMusk şu an sadece dünyada değil artık uzayda dahi yatırım yapmayı planlıyor. 500 tane beyaz yakalı mühendis çalıştırıyor bünyesinde çünkü ufku açık.”

 

Dönmez, değişen ekonomi ile ilgili değişmeyen tek şeyin güven olduğunu söylerken, “ Keşke güven duyabileceğimiz insanlar olsa da bizler de o huzuru yaşasak. Samimiyetin çözemeyeceği bir problem yok bu ticarette bile olsa.İtibar, verilen sözde durmakla olur ticarette bu çok önemlidir. Ama ticarete çok dalıp hayatı da ıskalamamak lazım. Hayatın içinden kopmamak lazım. İnsanlar birbirlerine işler nasıl diye sorduğunda “hamdolsun” demek lazım. Etrafa pozitif enerji yayınca kendi alanınızı da genişletmiş olursunuz.” dedi.

 

Son olarak;  sayısız insanla ticaret yaptığını sayısız ortaklıklar kurduğunu söyleyen Dönmez,“İnsanların birbirleri üzerinde hakkı vardır. Fakat iş görüşmemiz bitince muhabbetimiz bitmez, ortaklık radyo dalgaları gibidir. Ortağınız sizin gibi olmamalı farklı olmalı ki birbirinize bir şeyler katabilmelisiniz, ayrıca kazanılan para kazanılan alanlara yatırılmalıdır” diyen Dönmez, “işimizi yaparken kulluğumuzun gereğini unutmayalım” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Konferans soru – cevap kısmıyla sona erdi.

 

BİLSAM Basın Ofisi / 29 Aralık 2018

 

 

Eklenme Tarihi : 1.1.2019

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2020 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web