Bilsam Logo

Ana Sayfa » Şehrin Halleri Şehirlinin Hayalleri

Şehrin Halleri Şehirlinin Hayalleri | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
Konferanslar Serisi devam ediyor...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLSAM İbn Haldun Sosyal Araştırmalar Merkezi birimimiz tarafından düzenlenen Güz Dönemi Konferanslar Serisi’nde ikinci hafta konuğumuz İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Köksal Alver oldu. ‘Şehrin Halleri Şehirlinin Hayalleri’ konusunun ele alındığı konferans yoğun katılımla yaklaşık iki saat sürdü.

 

Malatya’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Alver, sözlerine BİLSAM Yöneticilerine teşekkür ederek şöyle devam etti:

 

“Şehir insanı bir kategoriye sokmaya çalışır. Şehri sevsen de sevmesen de oraya kök salıp onu tanıyıp kavraman gerekir. Şehir ve sakinleri birbirlerini yansıtır. Sen şehre hürmet duymazsan o da sana duymaz. Öfke gösterirsen öfke görürsün.

 

Bir şehir kendisine gelen kişiye "ne getirdin" diye sorar çünkü o şehrin bir ekonomisi, siyaseti ve ilişkiler ağı vardır. Şehirli mücadelesini olmak ve ölmek arasında verir. Şehirli olmak iyi bir şey olmadığı gibi şehirli olmamak da kötü bir şey değildir. Sadece bir şeydir. Önemli olan şehirli olup onunla ne yaptığıdır.”

 

“Din, şehirlerin olmazsa olmazıdır” diyen Alver, dinlerin şehirlere geldiğini, şehirlerin merkezlerinde dinin ve mabedin olduğunu dile getirdi.

 

Konferansımız soru-cevap kısmıyla son buldu.

 

 

 

Eklenme Tarihi : 12.11.2019

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2020 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web