Bilsam Logo

Ana Sayfa » STK’ lardan Destek

STK’ lardan Destek | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
Malatya Sivil Toplum Kuruluşları Yeni Diyalog ve Bariş Sürecine Destek Açıklaması Yaptı.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Malatya Kongre ve Kültür Merkezi önünde, aralarında BİLSAM’ ın da bulunduğu yaklaşık 150 civarındaki STK, dernek, oda ve sendikalar adına basın açıklamasını Malatya Baro Başkanı Eyüp Kutlubay yaptı.

 

      “Uzun yıllardır ülkemizin kanayan yarası ve en yakıcı sorunu olan Kürt meselesinin nihayete erdirilmesi hususunda önemli bir süreç yaşamaktayız” diyen Kutlubay, şöyle devam etti.

 

 

      “ Bugüne kadar on binlerce insanımızın hayatına mal olan, milyarlarca dolarlık mali kaynağı heba eden, derin sosyal yaralara yol açan, bütün ülke sathında toplumsal barışı tehdit eden bu meselenin demokratik çözümüne dair hükümet tarafından başlatılan ve ilgili taraflarca da benimsenen süreci önemsiyor, tarihi bir fırsat olarak görüyor süreci desteklediğimizi ilan ediyoruz Bundan sonra ülkenin imkan ve potansiyeli toplumsal gelişme ve sosyal barışın temini için sarf edilmelidir.

 

      Yeni başlatılan bu süreçte tüm taraflar özverili ve samimi bir şekilde çaba göstermeli, süreci akamete uğratacak eylem ve operasyonlardan kaçınılmalı, toplumsal huzuru bozucu ve kutuplaştırıcı söylemlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca geçmişte defalarca denenen provokasyonlara karşı uyanık olunmalı ve bu tür eylem ve söylemlere kalkışanlar, tarafların ortak çabasıyla halkın vicdanında mahkûm edilmelidir.

 

 

      Toplumsal barışı sağlamış, adalet ilkesini hayata geçirmiş, demokratik bir Türkiye bu coğrafyada yaşayan bütün halkların menfaatinedir. Bu nedenle ülkenin ihtiyacı olan demokratikleşme adımlarının hız kesmeksizin devam ettirilmesi ve bu sürecin evrensel standartlara sahip yeni ve sivil bir anayasayı da içerecek şekilde sonuçlandırılması ortak talebimizdir.

 

      Malatya sivil toplum kuruluşları olarak bu sürecin sağlıklı bir şekilde sonuçlandırılması ve toplumsal barışın sağlanması için üzerimize düşen her türlü desteği vereceğimizi ilan ediyor, halkımızı bu sürece sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

 

 

Eklenme Tarihi : 6.03.2013

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2021 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web