Bilsam Logo

Ana Sayfa » Malatya PlatFormu "Olağanüstü Toplantısı"

Malatya PlatFormu "Olağanüstü Toplantısı" | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
Malatya’da, kentin sorunlarının çözümü için sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile oluşturulan ve ortak akılla çözüm üreten Malatya PlatFormu, Malatya’ya gelen Suriyeli mülteciler ile ilgili yapılan ve bundan sonraki süreçte yapılacak çalışmaların görüşüldüğü olağanüstü bir toplantı düzenledi.


 

 

 

 

 

 

      Malatya Valiliği tarafından gerçekleştirilen  BİLSAM’ın  organizasyonunu üstlendiği toplantı 16 Haziran Pazar günü Ramada Plaza Altın Kayısı Otel'de yapıldı. Olağanüstü toplantıda konuşan Vali Vasip Şahin, Malatya'nın gönlünü ve imkanlarını Suriyelilere açtığını ifade ederek, "Kardeşlerimiz önemli sıkıntılar yaşıyor. Bugün onların yanında olmazsak, kardeşlik görevimizi yapmamış oluruz. Devletimizde böyle düşündüğü için kucağını açtı. Bizlerde öncelikle Güneydeki illerimiz olmak üzere diğer illerimize de sirayet eden sorumluluk gereği Malatya'da gönlünü ve imkanlarını Suriyeli kardeşlerimize açmıştır" dedi.

 

 

      Şahin, Malatya'da standartların üzerinde bir konteyner kent kurulduğunu kaydederek şunları söyledi: "Uluslar arası Birleşmiş Milletlerin, mülteci kabul etme merkezleri vardır. Bu standartların üzerinde bir imkan ve altyapı hazırlandı. Ama bu, oradaki bütün ihtiyaçların karşılandığı anlamına gelmiyor. Biz onları sarayda yaşatsak bile değil mi ki ailelerinden, evlerinden, köylerinden uzaklar; değil mi ki komşularından ve alıştıkları hayattan uzaklar. Hep bir mağduriyet ve gurbet özlemi içerisinde yaşayacaklar. Kaldı ki mevcut konteyner kentin onlara sunabildiği fiziki imkan sınırlıdır. Geçici bir yerleşim yeri olması hesabiyle sınırlı bir imkan sunmaktadır."

 

 

      Suriyeli mültecilerin birçok ihtiyaçlarının karşılandığını ifade eden Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sınırlı imkan ve psikolojik sıkıntı içerisindeki kardeşlerimize daha fazla imkan sunma ve daha fazla memnun edebilme adına bize düşen görevler var. Kişi başı aylık 100 TL para veriyoruz. Yani 7 kişilik bir aileye ayda 700 TL veriliyor. Bu 700 TL sadece gıda ve temizlik için veriliyor. Bunun dışında elektrik, su ve sağlık masrafları yok. Eğitim altyapı ve diğer sosyal tesislerimizle kurumlarımızın yaptığı ve yapacakları hizmetlerle birçok ihtiyaçları karşılanmıştır. Malatya olarak bize düşen görev, onlara psikolojik sıkıntılarını unutturacak derecede bir yaklaşım sunabilmektir"

 

 

      Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, Türkiye'nin tarih boyunca mağdur insanlara kucak açıp yardım ettiğine dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: "Suriyelileri kendi şehrimizde misafir ediyoruz. İyi bir ev sahipliği yapmak hepimizin görevidir. Kurumlarımız bunun gereğini en güzel şekilde yaptı. Sayın valimizin çok ciddi gayretleriyle bu sürecin çok hızlı ve sağlıklı bir şekilde hazırlanması sağlandı. Malatya olarak çok iyi bir mekan hazırlandı. Malatya Belediyesi olarak görevlendirdiğimiz arkadaşlarımızda çalışmalarını sürdürüyor. Ama resmiyetin dışında fert olarak, sivil toplum kuruluşları ve halkın temsilcileri olarak bu süreç içerisinde çeşitli görevler üstlenmeliyiz. Esas önemli olan budur"

 

 

      Çakır, Malatya Belediyesi olarak tüm imkanları seferber ettiklerini belirterek, "Belediye olarak hiç kimseyi ayırt etmeden bütün imkanlarımızı seferber ederek, yanlarında olmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

      Toplantıda ayrıca Malatya İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Hamza Demiralp, Malatya'da oluşturulan konteyner kentle ilgili bilgi verdi. İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Bulut ise, Suriyeli öğrencilere verilecek eğitim programıyla ilgili brifing sundu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi : 17.06.2013

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2022 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web