Bilsam Logo

Ana Sayfa » Malatya PlatFormu Olağan Toplantısı

Malatya PlatFormu Olağan Toplantısı | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
Malatya PlatFormu’nun beşinci toplantısı Malatya valisinin onursal başkanlığı, BİLSAM’ın yürütücülüğü ve İşadamı Basri Yaşar’ın ev sahipliğinde Ramada Altın Kayısı Otelde gerçekleştirildi.


 

 

 

 

 

 

 

 

      Sivil toplum, özel sektör ve kamu kuruluşlarından yaklaşık 70 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantı, onursal başkan Malatya Valisi Vasip Şahin’in açılış konuşmasıyla başladı. Vasip Şahin, 16 Haziran 2013 tarihinde olağanüstü gerçekleştirilen toplantıda Suriyeli Mültecilerin şehrimizde misafir bulundukları süre içerisinde ilimizin kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında iletişim ve işbirliği imkân ve esasları üzerine yapılan müzakerede oluşturulan komisyonun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Şahin, “Ramazan ayı içerisinde de Malatyamızda misafir olarak bulunan Suriyeli mülteci kardeşlerimizi iftar sofralarımıza konuk etmek için çalışmalar yapıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımızdan ve işadamlarımızdan bu kardeşlerimizi iftarda ağırlamaları için davet ediyoruz. Kamu kurumları olarak bizlerde ramazan ayında tek bir protokol daveti verme düşüncesindeyiz. Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi, İnönü Üniversitesi, Cumhuriyet Başsavcılığı gibi kurumlarımız bir araya gelerek tek iftarla hem protokolü hem de Suriyeli mültecileri aynı sofrada buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

 

 

      Yürütücü Kuruluş BİLSAM tarafından organize edilen ve moderatörlüğünü PlatForm Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer’in üstlendiği toplantı 3 saat sürdü. Toplantı gündemi olan ‘Ramazan ve Komşuluk ile Kayısıda Marka Oluşturulması’ konularındaki müzakerelere geçildi.

 

 

      Komşuluk ilişkilerimizin özellikle şehir hayatının getirdiği yapılaşma şekillerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı zayıfladığı ve iyi hasletlerin her geçen gün kaybolduğu kanısına varılan toplantıda, “Komşuluk ilişkilerinde kaybolan değerlerin yeniden kazandırılabilmesi için bir farkındalık çalışması yapılmasına karar verildi. Bu kapsamda Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi, Hanımeli Derneği, Bir Damla Yardımlaşma Derneği, Eğitim Bir-Sen, Türkiye Yazarlar Birliği ve Beşer Eğitim Kurumlarından oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon, Komşuluk ilişkilerini geliştirmeye dönük yapılacak çalışmaları belirleyecek ve Ramazan ayından sonra diğer kamu ve sivil toplum kuruluşlarının da içerisinde yer alacağı bir kampanyanın yürütülmesine öncülük edecek.

 

 

      Toplantının bir diğer gündem maddesi olan ‘Kayısıda Marka Oluşturma’ ile ilgili ilimizin en önemli tarımsal ürünü olan kayısının üretiminden pazarlanmaya kadar yaşanan sorunlarının çözülmesi için bu alanda faaliyet gösteren kamu, sivil toplum ve özel sektör temsilcileri tarafından sorunun kaynağı hakkında bilgiler verildi. Özellikle üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar yaşanan sorunlar tespit edilmeye çalışıldı. Bu alanda çalışma yürüten tarafların koordinasyon eksikliği üzerinde durulan toplantıda ‘daha fazla iletişim ve sonuç odaklı çalışma’ yapılması gerektiği yönünde görüş birliğine varıldı.

 

 

      Toplantı yürütme kurulu tarafından yapılan açıklamada, Komşuluk ile Kayısıda Marka Oluşturma konularında ortaya konulan görüşlerin önümüzdeki günlerde sonuç bildirgesi olarak kamuoyuna duyurulacağı bildirildi.

 

 

Eklenme Tarihi : 10.07.2013

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2021 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web