Bilsam Logo

Ana Sayfa » Ortak Değerler PlatFormu

Ortak Değerler PlatFormu | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
Ortak Değerler PlatFormu basın toplantısı düzenledi.


     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      Aralarında BİLSAM 'ında bulunduğu Ortak Değerler PlatFormu tarafından Özgecan Aslan cinayetine kınama. Gündeme dair yapılan basın açıklaması aşağıdaki gibidir.

 

      İnsanlık, ülkemizde ve dünyada yaşanan utanç verici olaylara şahit olmaktadır.

 

      İnsanlıktan nasiplenmemiş güruhlar, sahip oldukları medyatik, enFormatik ve teknolojik olanakları kullanarak toplumları maddeye ve maddiyata tapar hale getirerek; ahlak, dürüstlük, iffet, erdem, izzet, onur ve hakperestlik gibi üstün niteliklerden kopmuş bir nesil oluşturmak istemektedirler.

 

      Ahiret inancı ve hesap günü kişilerin gündeminden düşürülmüş ve toplumsal kontrol mekanizması işlevsizleştirilmiş, tamamen pervasız hareket eden bireylerden müteşekkil bir toplum meydana getirilmeye çalışılmıştır.

 

      Tarsus’ta hunharca katledilen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan ASLAN kardeşimizin maruz kaldığı muamele ve hiçbir kutsalı kalmayan, gözü dönmüş güruh tarafından hunharca katledilmesi, sekülerizmin ve seküler eğitimin insanlığı hangi derekeye düşürdüğünü göstermesi bakımından son derece manidar ve tüyler ürperticidir.

 

      Bu kardeşimizin şahsında kadına tacizi, tecavüzü ve şiddeti nefretle kınıyoruz!Bunu yapanları da lanetliyor, kederli ailesine baş sağlığı diliyoruz.

 

      Biz, “Ortak Değerler PlatFormu” olarak,  diyoruz ki:

 

      Peygamberimizin; “Bir Müslümana kardeşinin kanı da malı da haramdır. Allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı haksız yere öldüremezsin” sözünü bu Müslüman topluma dilimiz döndüğünce anlatmak zorundayız.

 

      Bu ve buna benzer olaylar gösteriyor ki, artık kadın ve çocuklarımız toplu taşıma araçlarında da güvende değiller. Toplum olarak nereye gitmekte olduğumuzu sorgulama vaktidir.

 

      ‘‘İnsanlıktan nasibini almamış bu habis ruhlu insanların bir daha böyle bir şeye teşebbüs etmemeleri için idam cezasının yeniden getirilmesini istiyoruz.Toplumsal öfkenin dinmesi, huzur ve sükûnun temini için bu cezayı istemek insani ve İslâmî bir sorumluluktur.

 

      Sorumluluğunun bilincinde olan bu ülkenin insanları olarak iyi insan yetiştirme, cehalet ile mücadele etmek içineğitim sistemimiz sorgulamalı ve neyi nasıl düzelteceğimizi zaman geçirmeden tartışmalıyız.

 

     Ayrıca toplu taşıma araçlarında; güvenlik kamerası, konum ve yer tespiti sağlayan cihazlar yoksa hemen takılmalı, yolculuk güzergâhlarından saptıklarında emniyetin derhal devreye gireceği sistemler acilen takılmalıdır.

 

      Toplu taşıma konusunda hizmet veren odalar ve kurumların daha etkin ve sorumluhareket etmeleri için yasal düzenlemeler yapılarak acilen hayata geçirilmelidir.

 

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

Eklenme Tarihi : 18.02.2015

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2021 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web