Bilsam Logo

Ana Sayfa » VIII. Olağan Genel Kurul

VIII. Olağan Genel Kurul | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
BİLSAM VIII. Olağan Genel Kurul gerçekleşti...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİLSAM VIII. Olağan Genel Kurulu

 

BİLSAM, VIII. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. 20 Eylül Cuma günü saat 19.00’da BİLSAM Eğitim Araştırma Merkezi, M. Akif Ersoy Konferans Salonunda gerçekleştirilen genel kurulda açılış ve selamlama konuşmalarından sonra divan kurulu seçimi yapıldı. Yapılan seçimde divan kurulu başkanlığına İş Adamı Basri Yaşar, başkan yardımcılığına Mali Müşavir Onur Güneş, divan kurulu üyeliklerine ise İş Adamı Hüseyin Pektaş ve Yüksek Ziraat Mühendisi İlhami Polat seçildiler.

 

Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer kurul gündem maddelerinin görüşülmesinden önce yaptığı açılış konuşmasında;

 

Sivil toplumun kamu ve özel sektörden sonra üçüncü sektör olarak tanımlanmakta olduğunu ve ülkelerin en önemli “sosyal sermayesi” olarak kabul edildiğini bu anlamda sivil toplum kuruluşları, aktif, katılımcı ve sorumlu vatandaşlığın hayata geçtiği alanlardır diyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Günümüzde, sivil toplum kuruluşları, insanların hem birey olma hem de dayanışma halinde yaşama ihtiyacına en uygun cevaplardan birini oluşturmaktadır. Zira diğer bazı yapılanmalardan farklı olarak sivil toplum kuruluşlarında insanlar hem bireyselliğini gerçekleştirebilmekte hem de diğer insanlarla dayanışmasını sürdürebilmektedir. 

 

“Sivil Toplum Örgütlülük Düzeyi”, bir ülkedeki toplumsal reşitliğin, dayanışma kültürünün, birlik olma bilincinin, kendi kendine organize olma ve zor zamanda ayakta kalabilme becerisinin ve vasiye ihtiyaç duymadan yol alma yeteneğinin en önemli göstergesidir. Bu yüzden günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde sivil toplum kuruluşları katılımcı, çoğulcu, özgürlükçü ve demokratik yönetimlerin en önemli sacayaklarından biri haline gelmiştir.

 

Ülkemizde bu alanda yaşanan boşluğun bir kısmını doldurmak amacıyla 2005 yılında bir grup akademisyen, eğitimci, kamu görevlisi ve işadamı tarafından kurulan BİLSAM da Anadolu kültürünün yerel değerlerini, İslam kültürünün temel değerlerini ve insanlık kültürünün evrensel değerlerini beraberce önemseyen bir yaklaşımla yolculuğuna başlamıştır. 

 

Bu yürüyüşteki temel motivasyon kaynağımız “İnsanların en hayırlısı, onlara en çok faydalı olandır” (Hz. Muhammed) yaklaşımıdır. Temel amacımız ise insanoğlunun adalet, özgürlük, eşitlik, barış ve kardeşlik arayışına bir nebze de olsa katkı sağlama çabasıdır.

 

Yolculuğuna 2005 yılında küçük bir ofiste başlayan BİLSAM, son dönemlerde gerçekleştirdiği etkili bir ekip çalışmasıyla üyelerimizi ve hayırsever dostlarımızı da sürece katarak Eğitim Araştırma Merkezi, Kültür Sanat Merkezi ve Gençlik Merkezi olmak üzere toplamda yaklaşık 3000 metre kare kapalı alana sahip üç ayrı merkez oluşturmuş ve fiziki altyapısını önemli oranda tamamlamıştır.

 

BİLSAM mevcut haliyle; misyonunu, vizyonunu, ilkelerini, düşünsel yapısını, faaliyet alanlarını ve birimlerini netleştirmiş ve kurumsallaşmasını önemli oranda tamamlamıştır. Çoğulculuğu önemseyen BİLSAM, farklı yaş, meslek, cinsiyet ve siyasal görüşten çok sayıda gönüllüyü mobilize ederek insan kaynağını zenginleştirmenin yanı sıra, daimi sponsorlar ve düzenli gelir kaynakları oluşturarak mali imkânlarını iyileştirmiştir.

 

Tabii ki bütün bunlar onlarca arkadaştan oluşan güçlü bir takım çalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Kimi maddi kimi manevi yüzlerce arkadaşımızın bu sürece katkısı olmuştur. Bu çerçevede bütün takım arkadaşlarıma, üyelerimize, çalışanlarımıza, bizlere maddi destek sağlayan hayırsever dostlarımıza ve bugüne kadar bizi yalnız bırakmayan siz değerli dost, arkadaş ve paydaşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

 

Bugün itibariyle 213 üyesi, 10 çalışanı, 11 birimi, 3 merkezi ve yurt içinden ve dışından yüzlerce hatta binlerce kişiden oluşan gönüllü ağıyla geniş bir camiaya dönüşmüş olan BİLSAM, yeni kadrolarla, yeni ideal sahibi insanlarla yeni yolculuklara çıkmaya, yeni değerler üretmeye ve yeni ufuklara yelken açmaya hazır haldedir. Bu güzel yolculuğa çıkacak takım arkadaşlarıma hayırlı ve başarılı bir yolculuk diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Divan kurulunun yönetiminde devam eden genel kurul, yönetim ve denetim kurullarının faaliyet raporlarının sunumuyla devam etti. Bu sunumlardan sonra yönetim ve denetim kurulları asıl ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. Yapılan seçimde aşağıdaki isimler önümüzdeki 2 yıl boyunca BİLSAM’ın yönetim ve denetim kurullarının asıl ve yedek üyeleri olarak seçildiler.

 

(İsimler alfabetik sıraya göre yazılmıştır.)

 

Yönetim Kurulu

Asıl Üyeler

Betül Sümeyye Us (Öğrenci)

Fatma Zeren (Akademisyen, Doç. Dr.)

Mehmet Sağlam (Doç. Dr.)

Metin Benli (Eğitim Yöneticisi)

Murat Sezik (Akademisyen, Dr.Öğr.Üyesi)

Necip Katı (Eğitimci)

Onur Güneş (Mali Müşavir)

Sinan Akıncı (İş Adamı)

Tahsin Öner (İş Adamı)

 

Yedek Üyeler

Abdulbasıt Özlük (Eğitim Yöneticisi)

Celalettin Ercan (Mühendis)

Hacer Ünver (Akademisyen, Dr. Öğr. Üyesi)

Hayrettin Beyhan (İktişatçı)

Işıl Arpacı (Akademisyen, Dr. Öğr. Üyesi)

İsa Akgül (Memur)

Mikail Özkaya (Tekniker)

Recep Örek (Eğitim Yöneticisi)

Zeynep Doğruyol (Eğitimci)

 

Denetim Kurulu

Asıl Üyeler

Kamil Genç (İş Adamı)

Ramazan Yakıcı (Mali Müşavir)

Rıfat Bayram (Eğitimci)

 

Yedek Üyeler

Abdullah Keskin (Tekniker)

Ersin Başaran (Eğitimci)

Hatice Doğruyol (Eğitimci)

 

Yeni yönetim adına söz alan Doç. Dr. Mehmet SAĞLAM, üyeleri ve misafirleri selamlayarak sözlerine şöyle devam etti:

 

“Genel kurulumuzun bize gösterdiği teveccühe layık olmaya çalışacağız. Bugüne kadar birçok insanın emeği ve çabası ile çok önemli bir noktaya gelen BİLSAM’a hizmet etmenin onuru ve gururunu yaşayacağız. Bizden önceki arkadaşlarımızın yaptıklarına bakınca aslında ne kadar ağır bir sorumluluğun altına girdiğimizi daha fazla hissediyoruz. Ancak arkadaşlarım ile birlikte önümüzdeki iki yıl boyunca Allah’ın izni ile çok çalışıp, BİLSAM’ın bu önemli yürüyüşünü devam ettirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret edeceğiz.

 

Bugüne kadar insanlarımızın bireysel ve toplumsal gelişimine katkı sunmak için birçok farklı projeyi hayata geçiren BİLSAM’ın yeni dönemde de şehrimize ve ülkemize sunacağı hizmetlere aracılık etmenin heyecanını içimizde taşıyoruz. BİLSAM’ın bu yolculuğunda her bir arkadaşımızın duasına ve desteğine ihtiyacımız olacak. Toplumun her kesiminden insanların kendisine yer bulduğu, farklılıklarından dolayı kimsenin dışlanmadığı ve her renkten ve sesten insana ulaşmak için çalışan BİLSAM’ın “insan, bilgi ve farkındalık” sloganı ile yeni dönemde çok çalışacağız. Bize inanan ve bu sorumluluğu veren bütün dostlarımıza şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Hepinize en derin saygı ve selamlarımızı sunuyorum. Teşekkürler.”

 

Son olarak üye ve misafirlerin duygu ve düşüncelerini dile getirdiği genel kurul, BİLSAM’a bugüne kadar maddi ve manevi katkılar sunan bir grup üye ve gönüllüye plaket takdimi ile son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eklenme Tarihi : 23.09.2019

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2022 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web