Bilsam Logo

Ana Sayfa » Malatya Kültür Buluşmaları...

Malatya Kültür Buluşmaları... | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
BİLSAM ve Malatya Belediyesi Kültür Sanat ve Fuarcılık A.Ş. tarafından ortak düzenlenen Malatya Kültür Buluşmalarının ilk etkinliği ‘Yerel Merkezlerde Kültür Havzaları Oluşumu’adlı panelle gerçekleştirildi.


Malatya Belediyesi Kültür Sanat ve Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Murat NALÇACI tarafından programın açılış konuşması yapıldıktan sonra Panele geçildi. Oturum başkanı Cumali ÜNALDI’nın panelistleri tanıtması ve yerlerine davetiyle panel başlamış oldu. ÜNALDI sözü ilk olarak  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş  Genel Müdürü Nevzat BAYHAN’a bıraktı. Nevzat BAYHAN ‘Gücün kültürü yerine, kültürün gücünü oluşturmalıyız’diyerek konuşmasına başladı. Kültür hem geleceğimiz hem de içerisinde yaşadığımız çağ olduğunu ifade ederek, hayatın her yönünün kültür havzasına dahil olduğunu vurguladı. Şu an kültürün gücüyle karşı karşıyayız diyen Bayhan, konuşmasını kültürün unsurlarına beş ana başlığı katarak devam etti. Bu unsurların başta askeri güç, siyasi güç, diplomatik güç, politik güç ve son olarak kültürel güç olduğunu vurguladı. GDO’nun genetiği değiştirilmiş organizma;GDK ‘nın ise genetiği değiştirilmiş kültür olduğunu dile getiren BAYHAN,insanların giyimde, kuşamda, yemede, içmede aynılaştığını vurgulayarak sözlerini tamamladı.

İkinci olarak söz alan Yazar Mehmet DOĞAN dünyanın hiçbir ülkesinde kültürle bukadar oynanmamış hatta yirminci yüzyılda Türkler hariç hiçbir kavmin alfabesi değiştirilmemiştir diyerek, Malatya’da kültürel bir havza oluşturulacaksa ve yeni değerler ortaya çıkarılacaksa bu işlerde sivil toplum kuruluşlarının ve gönüllü insanların öncülük etmesi gerektiğini, bunun için ilk işin harekete geçmek olduğunu vurgulayarak sözlerini sonlandırdı. Prof.Dr.Abdullah UÇMAN ise,yabancı kültürlerin bombardımanı altında olduğumuzu dile getirdi.Şair Ömer ERDEM,kültür pratiklerinden bahsederek,ayda kaç defa sinemaya,kaç defa tiyatroya gittiğimizi,ayda kaç kitap aldığımızı, çevremizdeki kültürel mekanları ne kadar sıklıkla ziyaret ettiğimizi sorduğumuzda büyük bir eksiyle karşılaştığımızı ifade etti.Kültür açısından televizyonun büyük bir rol oynadığını dile getiren ERDEM elimde olsa kendi kültür kanalımı kurarım dedi.Şair Ahmet KOT günümüzde kültür küresel bir dünyanın unsuru haline gelmiştir dedi.Şair-Yazar Ali Ural kültüre dair yerellikle  evrensellik arasında çok sıkı bir bağ var, yerel olmadan evrensel olunamıyor diyerek,bizi güçlü yapan aykırı, benzemeyen yanlarımız değil bir taraftan benzeyen yanlarımızdır dedi.Son olarak yazar Yusuf TOSUN kültürün bir yaşam tarzı olduğunu dile getirerek suyun  kültür üzerindeki oluşum etkisine değindi.Yaklaşık 2 saat süren panel , izleyicilerden gelen sorularla son buldu.

Eklenme Tarihi : 11.09.2011

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2022 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web