Bilsam Logo

Ana Sayfa » Kademran Dergisi 2013/ Güz

Kademran Dergisi 2013/ Güz | Bilgi Yolu Egitim Kültür ve Sosyal Arastirmalar Merkezi | Bilsam.Org
Kademran 2. sayisi ile...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

   BILSAM Ögrenci Toplulugu tarafindan hazirlanan "KADEMRAN" dergimiz çikmistir. BILSAM dernek merkezinden dergimize ulasabilirsiniz. Dergimizin bu sayisinda Cihan Aktas ile yapmis oldugumuz " Kadin ve Tesettür Estetigi Üzerine " söylesimiz izin bir kismi asagidaki gibidir.

 

      “Kadin ve Tesettür Estetigi Üzerine…”

      RÖPORTAJ: ZEHRA ÖZTÜRK

      -Cihan Hocam öncelikle bize gençlik yillarinizdaki aktivist durusunuz ve yazi hayatiniza nasil basladiginizdan söz eder misiniz? Buyurun…

 

       Her zaman edebiyat ve siyasetle ilgiliydim. Nurettin Duman’in yaptigi bir söylesinin sorularina cevap verirken, “mahallenin elebasisiydim” demistim. Öyleydi. Ilkokul çaglarinda mahallenin yoksul çocuklarini himaye etmeye dönük bir dernek kurmaya çalistigimi hatirliyorum. Modelim babamdi. O da hep dernek, örgüt faaliyetleri arasinda yasiyordu. Gençlik yillari içinde de derneklere vakiflara her zaman ugradim, ama hep elimde olmayan bir mesafem vardi, kendimi yuvada hissedecegim bir çati ariyordum sanirim. Hayata ve ölüme iliskin sorular sormanin, dünyanin gidisatiyla ilgilenmenin siyasetten bagimsiz düsünülemeyecegi açik. 

 

      Sadece örgütçü veya aktivist olabilirdim, ancak edebiyat tutkum beni hep masa basina çekti. Kesin bir sinirdan söz edemesem de bazi dönemeçlere deginebilirim. Ilkokula gitmeden bir çizgi roman hazirlamistim. 2. sinifta ilk siirimi, ortaokulda ise yatili okul parkinda sinif arkadaslarimla sergilemeye çalistigimiz ilk ve son piyesimi yazdim. Lisede ödüllü siirler, Istanbul’da dergi bürolarina yolculuklar… Üniversiteye basladigimda Yeni Devir gazetesiyle yazi hayatimi gazete sayfalarina tasimis oldum. Genç Kalemler yarismasinda mimari baglamli bir yaziyla ödül kazandim. 1983’te ayni gazetede köse yazisi yazmaya basladim. Ilk kitabim 1984’te yayimlandi. “Sömürü Odaginda Kadin”, Yeni Devir köse yazilarindan seçme yazilardan olusuyordu. Ilk kez Aylik Dergi’de bir öyküm yayimlandi, 1984’te. Ilk öykü kitabim 1991’de, ilk romanim 2001’de yayimlandi.

 

      

 

 

   

      Cihan hocam yeni perspektifler edinerek çok müstefit oldugumuz ve bir söylesi oldu. Arkadaslarim ve okurlarimiz adina tesekkür ederim.

 

 

 

Eklenme Tarihi : 20.12.2013

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2023 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web