Bilsam Logo

Ana Sayfa » Kademran Dergisi 2013/ Güz

Kademran Dergisi 2013/ Güz | Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi | Bilsam.Org
Kademran 2. sayısı ile...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

   BİLSAM Öğrenci Topluluğu tarafından hazırlanan "KADEMRAN" dergimiz çıkmıştır. BİLSAM dernek merkezinden dergimize ulaşabilirsiniz. Dergimizin bu sayısında Cihan Aktaş ile yapmış olduğumuz " Kadın ve Tesettür Estetiği Üzerine " söyleşimiz izin bir kısmı aşağıdaki gibidir.

 

      “Kadın ve Tesettür Estetiği Üzerine…”

      RÖPORTAJ: ZEHRA ÖZTÜRK

      -Cihan Hocam öncelikle bize gençlik yıllarınızdaki aktivist duruşunuz ve yazı hayatınıza nasıl başladığınızdan söz eder misiniz? Buyurun…

 

       Her zaman edebiyat ve siyasetle ilgiliydim. Nurettin Duman’ın yaptığı bir söyleşinin sorularına cevap verirken, “mahallenin elebaşısıydım” demiştim. Öyleydi. İlkokul çağlarında mahallenin yoksul çocuklarını himaye etmeye dönük bir dernek kurmaya çalıştığımı hatırlıyorum. Modelim babamdı. O da hep dernek, örgüt faaliyetleri arasında yaşıyordu. Gençlik yılları içinde de derneklere vakıflara her zaman uğradım, ama hep elimde olmayan bir mesafem vardı, kendimi yuvada hissedeceğim bir çatı arıyordum sanırım. Hayata ve ölüme ilişkin sorular sormanın, dünyanın gidişatıyla ilgilenmenin siyasetten bağımsız düşünülemeyeceği açık. 

 

      Sadece örgütçü veya aktivist olabilirdim, ancak edebiyat tutkum beni hep masa başına çekti. Kesin bir sınırdan söz edemesem de bazı dönemeçlere değinebilirim. İlkokula gitmeden bir çizgi roman hazırlamıştım. 2. sınıfta ilk şiirimi, ortaokulda ise yatılı okul parkında sınıf arkadaşlarımla sergilemeye çalıştığımız ilk ve son piyesimi yazdım. Lisede ödüllü şiirler, İstanbul’da dergi bürolarına yolculuklar… Üniversiteye başladığımda Yeni Devir gazetesiyle yazı hayatımı gazete sayfalarına taşımış oldum. Genç Kalemler yarışmasında mimari bağlamlı bir yazıyla ödül kazandım. 1983’te aynı gazetede köşe yazısı yazmaya başladım. İlk kitabım 1984’te yayımlandı. “Sömürü Odağında Kadın”, Yeni Devir köşe yazılarından seçme yazılardan oluşuyordu. İlk kez Aylık Dergi’de bir öyküm yayımlandı, 1984’te. İlk öykü kitabım 1991’de, ilk romanım 2001’de yayımlandı.

 

      

 

 

   

      Cihan hocam yeni perspektifler edinerek çok müstefit olduğumuz ve bir söyleşi oldu. Arkadaşlarım ve okurlarımız adına teşekkür ederim.

 

 

 

Eklenme Tarihi : 20.12.2013

E-Posta Listesi

Günün SÖZÜ

 
Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi
© 2009-2022 - Tüm Hakları Saklıdır. Bilsam.Org | Sistem:UmutDenizi Web